September 27, 2022

19-25.09.2022: Головні події і теми тижня


Головні події і теми тижня 19-25.09.2022 від Digests & Analytics Ukraine

  • Росія завершує спектакль під назвою “референдуми на окупованих територіях"
  • Путін погрожує застосуванням ядерної зброї в Україні
  • Російська армія відповідає на успіхи ЗСУ ракетними ударами по містах та атаками іранських безпілотників
  • Від “Роттердам+” до “Великого будівництва”: Влада і далі обкрадає народ

Росія завершує спектакль під назвою “референдуми на окупованих територіях"

Росія завершує спектакль під назвою “референдуми на окупованих територіях"

Російські окупанти оголосили про проведення 23–27 вересня "референдумів" про приєднання до Росії на захоплених територіях Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей. 26 та 27 вересня окупаційна влада оголосила вихідними днями для "підбиття результатів". “Референдумам” передували обстріли центральних ринків Мелітополя та Донецька, які окупанти влаштували, щоби звинуватити в них ЗСУ. Теракти спричинили численні жертви серед мирного населення.


Явка на окупованих територіях виявилася зовсім не такою, як очікували російські загарбники. Аби змусити людей голосувати, колаборанти влаштували обходи квартир. Зафіксовано колективні приводи на "дільниці" працівників комунальних служб та інші способи збільшення масовості. У списках тих, хто "проголосував", – померлі та ті, хто загинув під час бойових дій. Також, за повідомленнями місцевих мешканців, до “голосувань” залучили неповнолітніх, зокрема вихованців дитячих будинків. До Мелітополя з Росії автобусами завезли "масовку", а на Запорізькій АЕС окупанти влаштували перформанс із перевдягненими в працівників станції росіянами, які нібито виступають за приєднання області до РФ.


Лідери країн "Великої сімки" зробили спільну заяву, у якій засудили "референдуми" та пообіцяли й далі підтримувати Україну. Речниця Білого Дому Жан-П’єр заявила, що в разі спроби Росії анексувати захоплені території, адміністрація президента Байдена негайно запровадить санкції, які матимуть наслідком важкі економічні втрати для РФ. “Референдуми” на захоплених українських територіях не підтримали навіть союзники Росії. Глава сербського МЗС Селакович оголосив, що уряд країни не збирається визнавати їхні результати. Таку ж позицію висловило МЗС Казахстану. Однак російську владу не хвилює реакція світової спільноти на спектакль. У Кремлі шукають формальні способи створити привід для застосування положень російської конституції "для захисту власної території", щоб оголосити агресором Україну, яка має намір відновити територіальну цілісність та суверенітет. Пропагандистське інформагентство ТАРС вважає питання про приєднання захоплених областей України вже вирішеним і повідомило, що законопроєкти про їхнє входження до складу РФ "може бути" внесено до Держдуми ввечері 28 вересня, розглянуто на позачерговому засіданні 29 вересня та підписано президентом Путіним 30 вересня. Президент Зеленський заявив, що будь-які переговори з Росією після "референдумів" є неможливими.


За оцінкою західних розвідок, російський президент Путін вирішив зафіксувати результат "спецоперації" та запобігти звільненню цих територій українськими військами. Також із цією метою Путін 20 вересня оголосив "часткову" мобілізацію, яка фактично є загальною. Під мобілізацію мали підпадати лише військовослужбовці запасу, які проходили службу в армії РФ. Насправді ж повістки роздають усім підряд, зокрема медикам та колишнім офіцерам, у тому числі – у Москві та Санкт-Петербурзі. Під призов потрапили студенти й люди віком понад 50 років. Це викликало незадоволення серед росіян і масові спроби втекти за кордон. Велика кількість військовозобов’язаних намагається стати на облік у психоневрологічні диспансери за великі хабарі їхньому персоналу, попри передбачену за подібні дії кримінальну відповідальність. За офіційною інформацією, у країні затримано майже 1,2 тис. осіб, які вийшли на акції протесту проти війни та мобілізації. Кілька військкоматів було підпалено. У Дагестані та Кабардино-Балкарії тривають масові протести. Президент Путін доручив міністру оборони Шойгу посилити охорону військкоматів та пунктів збору "для протидії провокаціям". Також було ухвалено закони про посилення відповідальності за ухилення від мобілізації.


Депутат Держдуми від партії влади "Єдина Росія" Вяткін заявив, що депутатів призивати не можна. Не мають наміру воювати й діти чиновників. Тому влада шукає “гарматне м’ясо” для виряджання на передову по всіх регіонах. Уже за кілька днів після оголошення мобілізації “глава” Криму Аксьонов повідомив про виконання плану призову на півострові.


Вочевидь мобілізація у РФ та "референдуми" взаємопов’язані, оскільки президент Путін має намір зафіксувати захоплення територій через законодавче закріплення анексії, після чого діяти з огляду на "загрози Росії". Протести проти війни та мобілізації в Росії нечисленні, тому жодним чином не вплинуть на плани влади продовжувати агресію проти України.


Путін погрожує застосуванням ядерної зброї в Україні

Путін погрожує застосуванням ядерної зброї в Україні

Президент Росії Путін, оголошуючи 20 вересня “часткову” мобілізацію, пригрозив застосуванням ядерної зброї в разі протидії Заходу агресії РФ в Україні. За оцінками експертів, російська система озброєння налічує 4477 розгорнутих і резервних ядерних боєголовок, причому орієнтовно 1900 з них є “нестратегічними” боєголовками, тобто тактичною ядерною зброєю. Ці боєголовки призначені для використання на обмеженому полі бою, наприклад, для знищення колони танків. Натомість стратегічна ядерна зброя може знищити цілі міста. Втім, експерти не спостерігають підготовки РФ до завдання ядерного удару, вважаючи заяви Путіна шантажем Заходу.

 

Президент Зеленський не вважає ядерні погрози російського президента Путіна блефом. Як приклад готовності до ядерної ескалації він навів приклад ракетного обстрілу Південноукраїнської АЕС та регулярних артилерійських обстрілів Запорізької АЕС. На думку Зеленського, шантаж Запорізькою АЕС не дає бажаних результатів, а тому Путін може піти далі, щоби змусити Захід припинити підтримку України.

 

Держсекретар Блінкен повідомив, що влада США має план дій на випадок застосування Росією ядерної зброї. Блінкен заявив, що адміністрація президента Байдена попередила Кремль, що наслідки ядерного удару будуть жахливими для Росії. Він наголосив, що США допомагатимуть Україні захистити себе й докладатимуть усіх можливих зусиль, щоби війна не поширилася на інші країни. Подібну заяву зробив і радник президента США з національної безпеки Салліван.

 

Прем’єр-міністр Канади Трюдо вважає, що погрози ядерною зброєю свідчать про крах планів Путіна захопити Україну. Аналогічну думку висловили прем’єр-міністр Польщі Моравецький і президент Фінляндії Нііністьо. Видання The Financial Times опитало низку топчиновників західних урядів. Вони вважають, що Путін навряд чи застосує ядерну зброю, попри це країни НАТО посилюють моніторинг воєнної активності Росії та запроваджують нові методи стримування.

 

Майже всі експерти впевнені, що російський президент Путін не готовий визнати поразку у війні, адже вклав надто багато ресурсів у захоплення України. Тому, попри брак доказів підготовки РФ до ядерного удару, ймовірність такого сценарію відкидати не варто. Україна має бути готова до будь-якого розвитку подій.


Російська армія відповідає на успіхи ЗСУ ракетними ударами по містах та атаками іранських безпілотників

Російська армія відповідає на успіхи ЗСУ ракетними ударами по містах та атаками іранських безпілотників

Українська армія повільно, але впевнено просувається Луганщиною та Херсонщиною. Генштаб уперто зберігає мовчання щодо успіхів ЗСУ на фронті, аби не нанести шкоді операціям. Однак, за повідомленнями місцевих жителів та бійців із лінії фронту, українські війська вже ведуть бої на околицях Лимана та Ямполя на лівому березі Сіверського Дінця. Голова Луганської обладміністрації Гайдай повідомив про звільнення села Білогорівка. Це перший звільнений ЗСУ населений пункт області.

 

Кількома днями пізніше на півночі Донеччини ЗСУ звільнили село Яцьківка на правому березі річки Оскіл. Це свідчить про те, що українські війська не втратили стратегічну ініціативу та готові до подальшого звільнення територій північного Донбасу.

 

На Херсонщині російські війська побудували ешелоновану оборону, проте ЗСУ, хоч і з великими втратами, і далі просуваються вперед, завдаючи ударів по стратегічних мостах, якими окупанти перекидають на правий берег Дніпра техніку, особовий склад та боєприпаси.

 

Росія у відповідь на успішні дії ЗСУ не припиняє обстріли українських міст ракетами "застарілих" комплексів ППО С-300, які модифіковано для стрільби по наземних цілях. За оцінкою української розвідки, російська армія має в запасі кілька тисяч таких ракет. 22 вересня ракетний удар було завдано по кварталу багатоповерхівок у Миколаєві, у ніч на 23 вересня окупанти обстріляли цивільну інфраструктуру Слов’янська, 9-поверховий будинок у Торецьку на північ від Горлівки. Ракетним обстрілам ледь не щодня російська армія піддає Запоріжжя та Харків.

 

Закуплені в Ірані безпілотники Shahed російська армія перефарбувала у свої кольори й назвала "Герань-2", й вже атакує ними українські міста, зокрема Кривий Ріг, Миколаїв та Одесу. Протягом 23-26 вересня іранськими дронами-камікадзе було уражено об'єкт інфраструктури, припортову будівлю, а також військовий об'єкт на Одещині. Унаслідок атаки  військового об’єкту здетонували боєприпаси, місцева влада евакуювала мешканців довколишніх будинків. І хоч Захід іще не постачає Україні новітні засоби боротьби з іранськими безпілотниками, ЗСУ вже навчилися їх збивати навіть зі стрілецької зброї. Іранські БПЛА настільки шумні, що їхнє наближення чути за кілька десятків кілометрів. До того ж літають вони дуже низько.

 

Президент Зеленський доручив МЗС відреагувати на факти застосування Росією іранських бойових дронів. МЗС викликало для надання пояснень тимчасового повіреного в справах Іранської республіки в Україні, після чого позбавило акредитації посла країни й ухвалило рішення про суттєве скорочення персоналу посольства.

 

Іран довгі роки перебуває під жорсткими санкціями, однак це не завадило йому займатися розробкою бойових безпілотників, копіюючи західні моделі БПЛА з китайськими запчастинами. Реакція України та світової спільноти не може вплинути на співпрацю Ірану з Росією, оскільки республіці по суті вже й так нема чого втрачати. Тому протидією ворожим безпілотникам можуть бути тільки успішні дії ЗСУ. А для цього вони мають своєчасно отримувати від Заходу новітні види озброєння.


Від “Роттердам+” до “Великого будівництва”: Влада і далі обкрадає народ

Від “Роттердам+” до “Великого будівництва”: Влада і далі обкрадає народ

Нещодавно призначений голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Клименко 22 вересня оголосив про скасування постанови про закриття справи “Роттердам+” як незаконної та необґрунтованої. Він також повністю змінив групу прокурорів, які здійснювали процесуальний нагляд за розслідуванням.

 

Справу “Роттердам+” розпочали 2019 року за поданням Національного антикорупційного бюро України. У бюро зазначали, що НКРЕКП протягом 2016–2017 років проводила розрахунок прогнозованої гуртової ринкової ціни електричної енергії з порушенням визначеного алгоритму ціноутворення на користь теплових електростанцій. Це могло надати ТЕС переваги порівняно з іншими учасниками ринку, зокрема, атомними електростанціями. Прокуратура закривала справу кілька разів за браком ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

 

Клименко заявив, що поновив розслідування справи “Роттердам+” через численні нестикування у висновку та аргументацію, яка не відповідає фактичним обставинам кримінальної справи. САП очікує на повний текст рішення Верховного антикорупційного суду про закриття справи, яке було прийнято 21 вересня, після чого ухвалить остаточне рішення про подальші дії з огляду на цю інформацію. Клименко заявив, що незаконність рішення прокурора про закриття справи не викликає в нього жодних сумнівів. Детективи НАБУ та прокурори САП заявили про завершення розслідування та відкриття представникам захисту матеріалів справи для ознайомлення. Серед підозрюваних – колишній голова НКРЕКП Вовк, його заступник – директор ДП "Оператор ринку" та інші чиновники регулятора, а також 2 топменеджери компаній олігарха Ахметова. Дії чиновників кваліфіковано як зловживання службовим становищем, а співробітників комерційних фірм – як допомога в цьому.

 

Як заявляли в НКРЕКП у 2016 році, формула “Роттердам+” мала розв’язати питання залежності України від вугілля з непідконтрольних урядові територій, яке того року перестало бути доступне, вивести ціноутворення в енергетиці з-під ручного управління, прив’язати ціну українського вугілля до світових цін, а також збалансувати діяльність державних шахт. На практиці ж вийшло, що Україна купувала вугілля українського видобутку від компанії “ДТЕК Енерго” олігарха Ахметова за ціною, прив’язаною до імпортного паритету, а саме до біржових котирувань вугілля на європейському хабі в порту Роттердам. У такий спосіб держава зазнала значних збитків. У причетності до запровадження формули “Роттердам+” підозрюють колишнього президента Порошенка. Однак його роль у цій схемі досі не доведено. Справа “Роттердам+” навмисне затягується, аби винні в корупційних злочинах не понесли покарання.

 

Тим часом влада не припиняє фінансувати програму “Велике будівництво” у воєнний час. Проєкт держбюджету на 2023 рік ппередбачає фінансування Державного агентства автомобільних доріг України (Укравтодору) в сумі 56,9 млрд гривень. Усе це відбувається на тлі тотального безробіття й затримок зарплат на підприємствах державної власності, зокрема, в транспортній галузі. За словами нардепа від “Слуги народу” Гетманцева, від будівництва доріг “залежать успіхи на фронті”, а скорочення витрат на освіту та охорону здоров’я є обґрунтованим з огляду масовий виїзд за кордон українських біженців.

 

Влада не соромиться обкрадати свій народ навіть під час війни, виділяючи кошти не на пенсії та зарплати, не на освіту та медицину, а на дороги, водночас кленчить у західних партнерів якомога більших фінансових вливань. Отож на українських громадян чекає непростий рік.

 

No comments:

Post a Comment