August 17, 2022

16.08.2022: Зеленський не вважав за потрібне готувати країну до неминучого вторгнення

Зеленський не вважав за потрібне готувати країну до неминучого вторгнення

  • Зеленський не вважав за потрібне готувати країну до неминучого вторгнення.
  • В окупованому Криму знову пролунали вибухи на аеродромі та складі боєприпасів.
  • Мінфін провалив розміщення "воєнних" ОВДП.

Війна

Фронт

  • Російська авіація завдала ракетного удару з території Білорусі по летовищу в Житомирській області. Унаслідок обстрілу пошкоджено злітно-посадкову смугу та автотехніку. Генштаб вважає, що ракетні удари триватимуть і надалі.
    Представник командування Повітряних сил ЗСУ Ігнат заявив, що Росія знову сконцентрувала на аеродромах на окупованій території та біля кордону з Україною, а також у Білорусі майже 430 літаків та 360 вертольотів, у зокрема, літаки дальньої радіолокаційної розвідки А-50 На момент вторгнення Росія мала на кордоні з Україною 450 літаків та 250 вертольотів. Отже, на цей момент російське командування навіть збільшило авіаційну підтримку вторгнення, попри важкі втрати авіації на фронті.
    16.08.2022 Загальна мапа бойових дій
  • Російські війська посилили обстріли позицій українських військ, міст та сіл на лінії фронту та вздовж кордону. Щодня страждають від потужних обстрілів населені пункти та прикордонні застави на Чернігівщині та Сумщині. На півдні Харківщини в напрямку на Барвінкове – у Дубровному та Новій Дмитрівці – російська артилерія застосувала запальні снаряди. Головнокомандувач ЗСУ генерал Залужний констатував, що наступ російських військ забезпечений величезною кількістю боєприпасів – щодоби, за його твердженням, армія РФ витрачає від 40 до 60 тисяч снарядів та ракет.
  • Харків знову обстріляно ракетами з території РФ із району Білгорода. В області відновилися бої на ділянці фронту на південь від Печенізького водосховища – у Леб’яжому та Базилівці. Там же окупанти дистанційно замінували місцевість, що може свідчити про спробу прикрити цей напрямок від можливого контрудару ЗСУ.
    16.08.2022 Північний Донбас
  • На південь від Ізюма тривають бої на адмінкордоні Донецької та Харківської областей – у Новій Дмитрівці, Мазанівці та Богородичному.
  • На північному сході Донеччини ЗСУ відбили атаки в напрямку на Сіверськ – в Івано-Дар’ївці та Верхньокам’янському.
    16.08.2022 Бахмут
  • Тривають запеклі бої на околиці Соледара в районі заводу Knauf. Штурм міста підрозділами ПВК "Вагнера" ​​та "народною міліцією ДНР" триває і вдень, і вночі.
  • Окупанти спробували увірватися на околицю Бахмута, але зазнали тяжких втрат і відійшли.
  • Штурм сіл Вершини та Зайцеве також завершився поверненням російських військ на вихідні позиції.
  • ЗСУ відбили штурм у районі КПВВ "Майорське" та селища Зайцеве на північній околиці Горлівки.
    16.08.2022 Донецьк
  • Головні бойові дії доби точилися в районі Донецька. Після захоплення селища Піски окупанти намагаються розвинути наступ у напрямку сіл Опитне, Первомайське та Невельське. Протягом доби їм не вдалося досягти значних успіхів.
  • На південь від Донецька введено в бій нові резерви російських військ, які ведуть наступ на Новомихайлівку. Їм вдалося трохи просунутися, але ЗСУ все ще контролюють село.
  • У районі Вугледару щодня точаться важкі бої за Павлівку. Атаки окупантів успіху не мають.
  • На Запоріжжі обстріл російською артилерією райцентру Оріхів призвів до значних втрат серед мирного населення.
    16.08.2022 Херсонщина
  • На півночі Херсонщиниі ЗСУ запобігли спробі прориву диверсійної групи в Осокорівці на правому березі Дніпра. На заході області окупанти без успіху намагалися прорвати українську оборону в Новогригорівці. ЗСУ впевнено утримують плацдарм на лівому березі річки Інгулець, попри безперервні атаки та удари російської авіації та артилерії.
  • Російські війська обстріляли зі ствольної артилерії та РСЗВ Нікополь та села Нікопольського району, а також населені пункти в районі водосховища Криворізької ТЕС. Вночі армія РФ обстріляла ракетами РСЗВ "Смерч" Миколаїв, з артилерії – села Миколаївської області.
  • Російська авіація завдала ракетного удару по Одещині – зруйновано базу відпочинку та приватні будинки біля неї.
  • На території окупованого Криму сталися два вибухи – на складі боєприпасів поруч із Джанкоєм та на аеродромі у Гвардійському в районі Сімферополя. Російська влада стверджує, що удари по об’єктах завдали українські диверсанти за допомоги безпілотників-"камікадзе". Після вибухів знову виникла пробка на мосту через Керченську протоку з росіян, які втікають із відпочинку на півострові.

Тил

  • Верховна Рада ухвалила закон про державну систему статистики на підставі рамкового регламенту ЄС.
    Депутати відмовилися включити до порядку денного розгляд законопроєкту про поновлення акцизів та ПДВ на моторне паливо. Водночас буде розглянуто законопроєкт про скасування перенаправлення коштів Дорожнього фонду лише на погашення боргових зобов’язань Укравтодору та забезпечення потреб оборони, що було запроваджено в березні.
    Ухвалено закон про спрощення виділення землі для розміщення веж мобільного зв’язку.
    Депутати провалили законопроєкт про захист персональних даних та відмовилися відправити його на доопрацювання та повторне перше читання.
  • Кабмін затвердив законопроєкт про скасування низки дозвільних норм. За словами прем’єр-міністра Шмигаля, за пів року було скасовано або переведено в декларативну форму понад 500 подібних норм.
  • Мінфін повідомив про отримання кредиту від уряду Італії в розмірі €200 млн. Чиновники планують направити його на виплату зарплати вчителям.
  • Міністерство освіти та науки оновило програми середніх шкіл. З переліку рекомендованих для вивчення предметів виключено російську мову та літературу. Програма історії буде містити оцінку СРСР як держави імперського типу. Буде докладно розглянуто російсько-українську війну, яка триває з 2014 р. Правознавство буде доповнено міжнародним гуманітарним правом та дотриманням прав людини під час війни.
  • Укроборонпром оголосив про створення міжнародного інженерного центру для ремонту військової техніки, яку отримано від закордонних партнерів.
  • Енергоатом повідомив про потужну кібератаку на сайт компанії з РФ, що, однак, не спричинило порушення його працездатності.
  • Мінфін знову провалив розміщення ОВДП через відмову підвищувати відсоткові ставки. Загальна сума проданих держзобов’язань – лише 0,07 млрд грн.

Україна та світ

  • Генеральний секретар ООН Гутерреш зібрався відвідати Україну цього тижня. У Львові він зустрінеться із президентом Зеленським, а також із турецьким президентом Ердоганом, а потім відвідає Одесу. Темами переговорів із Зеленським будуть "зернова угода", обстріл Запорізької АЕС та вбивство українських військовополонених в Оленівській колонії.
    Ердоган також має намір відвідати Львів та обговорити із Зеленським шляхи для припинення війни в Україні у дипломатичний спосіб. На його думку, подібний варіант з’явився після укладання "зернової угоди". Ще однією темою переговорів буде двостороннє партнерство та економічна співпраця.
  • Президент Франції Макрон підтримав негайне відправлення місії МАГАТЕ на Запорізьку АЕС.
  • Міністр закордонних справ Фінляндії Хаавісто оголосив про зменшення на 90 % кількості туристичних віз громадянам РФ, що видаються, з 1 вересня. Натомість уряд розглядає варіант запровадження національних "гуманітарних" віз, які можуть бути видані журналістам або особам, які потребують захисту.
    Керівна партія Латвії має намір запровадити порядок, за яким громадянам РФ посвідку на проживання може бути продовжено лише у виняткових випадках. Міністри уряду вважають, що однією з вимог для отримання посвідки на проживання має бути складання іспиту на знання латиської мови.
    Президент Зеленський закликав країни Заходу відмовитися від видавання туристичних віз росіянам. На його переконання, подібний крок є чи не єдиним способом, який дасть російським громадянам відчути відповідальність за дії керівництва країни. Зеленський вважає, що президента Путіна можуть підштовхнути до закінчення війни лише жорсткі заходи – повне ембарго на експорт енергоресурсів та відмова видавати візи громадянам РФ.
  • Прем’єр-міністр Польщі Моравецький в інтерв’ю французькому виданню Le Monde заявив, що у Євросоюзі Франція та Німеччина поводяться як "де-факто олігархи", ігноруючи голоси інших країн. За словами міністра, російський президент Путін "спокусив" їхніх лідерів і через них фактично визначив політику ЄС. Моравецький наголосив, що Польща та інші країни попереджали про російський експансіонізм, проте ЄС під впливом Франції та Німеччини не прислухався до їхніх голосів і відмовився чути правду. Моравецький зазначив, що в ЄС рівні права країн-учасниць є чинними лише на папері.
  • Уряд Німеччини уклав угоду з компаніями RWE та Uniper про постачання газу з їхніх нових морських терміналів скрапленого газу, які мають бути введені в експлуатацію цієї зими. Для подолання дефіциту електроенергії в зимовий період буде продовжено термін експлуатації 3 АЕС. Газпром погрожує, що через відмову від російського газу ціни на нього в ЄС взимку можуть перевищити $4000/1000 м³.
  • Канцлер Німеччини Шольц уникнув прямої відповіді на запитання про можливе застосування ЗСУ західної зброї для ударів по Криму. Він заявив, що Німеччина підтримує Україну в боротьбі за відновлення територіального суверенітету.
  • Міністерство оборони Туреччини спростувало повідомлення російських ЗМІ щодо закупівлі країною ще однієї партії комплексів ППО С-400.

Київ

  • У додатку для смартфона "Київ цифровий" з’явилася можливість голосування за електронні петиції, які має розглянути Київрада в разі, якщо вони набирають понад 6 тис. голосів.

Тренди

  • Українське суспільство обурило висловлювання президента Зеленського, які він зробив в інтерв’ю виданню The Washington Post. Президент заявив, що влада не готувалась до нападу і спеціально не попереджала населення, оскільки "це спричинило б паніку" і відтік капіталу і "призвело б до захоплення країни за три дні". Він вважає "своє внутрішнє відчуття вірним" і стверджує, що люди побігли б із країни. Міністр закордонних справ Кулеба в інтерв’ю виданню "Гордон" заявив, що його та голову Офісу президента Єрмака американські офіційні особи попереджали про необхідність підготовки до війни та швидке зміцнення оборони ще жовтні, проте президент та його оточення просто проігнорували ці попередження. Зеленський у відповідь на поради західних лідерів вимагав збільшення постачання зброї, не виявляючи активності в підготовці до відбиття агресії. Він поставив собі в заслугу те, що не втік із країни, як на це сподівалися низка глава держав.
    Через бездіяльність влади та відмову від воєнних приготувань замість втрати кількох мільярдів доларів, які було викинуто на будівництво та ремонт доріг, країна зазнала величезних втрат. Загинули десятки тисяч людей, мільйони осіб втекли з країни чи стали внутрішніми переселенцями. Жоден із критично важливих напрямків не було надійно прикрито, що призвело до захоплення майже всього півдня України протягом кількох днів. Російські війська підійшли впритул до Києва вже наприкінці першого дня вторгнення. Лише масовий героїзм звичайних українців дав можливість утримати ситуацію й, навіть, відкинути окупантів від столиці та тримає фронт в умовах катастрофічної нестачі боєприпасів та важкої техніки.

 

No comments:

Post a Comment